Po dobijanju informacija od nadležnih opštinskih službi o neispravnosti vode za piće iz gradskog vodovoda i većem broju poplavama ugroženih građana, Higijensko-epidemiološka služba, Jedinica za patronažu i timovi izabranih doktora Doma zdravlja Berane izvršili su obilazak ugroženih porodica i preduzeli mjere zdravstveno sanitarnog nadzora.
U skladu sa novonastalom situacijom građanima Berana preporučujemo da isključivo koriste higijenski ispravnu vodu za piće u skladu sa preporukama lokalnog preduzeća za vodovod i kanalizaciju.
Mole se građani da za sada, ne koriste vodu iz individualnih objekata za vodosnabdijevanje.
Preporučujemo građanima da koristite flaširanu vodu ili vodu iz cistjerni koje distribuiraju nadležne opštinske službe.
Higijenski neispravna voda se ne smije koristiti za pranje posuđa, pranje i pripremu namirnica, pranje zuba, lica, ruku i ličnu higijenu uopšte.
Neophodno je pojačati održavanje lične higijene, često prati ruke sapunom i higijenski ispravnom vodom. Posebnu pažnju treba obratiti na čistoću ruku kod djece.
S obzirom da u poplavljenim objektima nema struje ili ostalih uslova za pripremu hrane, prednost dati namirnicama koje ne moraju da se čuvaju u rashladnim uređajima (konzervisanoj hrani i slično).
Hranu konzumirati neposredno nakon pripreme i ne ostavljati je za kasnije ukoliko ne postoje uslovi za adekvatno čuvanje.
Ako je neophodna termička obrada hrane, ona mora biti temeljna, dovoljno dugo kuvanje, pečenje ili prženje).
Baciti svu hranu koja je došla u kontakt sa poplavnom vodom ili je bila duže od 4 sata van rashladnih uređaja.
Kada se stanovništvo nakon poplave vrati u svoje domove neophodno je u saradnji sa Higijensko-epidemiološkom službom Doma zdravlja i nadležnim službama lokalne uprave, sprovesti mjere kojima se spriječava širenje zaraznih bolesti putem zagađene hrane i vode, kao i mjere koje se odnose na ličnu higijenu, higijenu predmeta i mjesta stanovanja.
Pri pojavi bilo kakve sumnje na pojavu obolijevanja obavezno se javiti izabranom doktoru.