Povodom 12. avgusta - Međunarodnog dana mladih, zaposleni u Savjetovalištu za mlade Doma zdravlja Berane realizovali su niz aktivnosti sa ciljem promocije preventivnih i drugih usluga koje mladi - osobe starosne dobi od 15 do 30 godina, mogu koristiti u okviru redovnog rada Savjetovališta.
"Na inicijativu Ujedinjenih nacija,12. avgust se od 2000-te godine obilježava kao Međunarodni dan mladih. Dan ima za cilj da kroz organizovane aktivnosti mladi skrenu pažnju javnosti o svom položaju, problemima i da ukažu koliko je značajna njihova uloga u društvu. Tema ovogodišnjeg Međunarodnog dana mladih je “Transformacija sistema ishrane, inovacije mladih za ljudsko i planetarno zdravlje", kazala je prim. dr Marija Joksimović i dodala da ove godine zbog pandemije korona virusa Savjetovalište za mlade Doma zdravlja Berane nije u mogućnosti da obilježi Dan mladih kao što je to obično rađeno prethodnih godina u saradnji sa Savjetom mladih Berana, zbog čega su ove godine realizovane aktivnosti dijeljenja promotivnog materijala na glavnoj gradskoj ulici.
Prema riječima Ranka Raketića, magistra zdravstvene njege i terapije, Savjetovalište za mlade osmišljeno je tako da u njemu mlade osobe mogu dobiti odgovore na sva pitanja, nedoumice ili probleme koje mogu imati u vezi sa zdravljem ili jednostavno žele naučiti nešto više o sebi i zdravlju uopšte.
"U Savjetovalištu za mlade, mlade osobe se mogu informisati i usvojiti znanja o zdravim stilovima života, kvalitetnoj ishrani, važnosti fizičke aktivnosti, problemima adolescentnog perioda, prevenciji rizičnih oblika ponašanja (alkoholizam, narkomanija, pušenje..), seksualnom i reproduktivnom zdravlju i vaspitanju (ljubav i odnos među polovima, vještina komuniciranja u oblasti seksualnosti, trudnoća, planiranje porodice), prevenciji polno prenosivih bolesti i zaštiti od neželjene trudnoće i posljedicama koje sa sobom nosi, kao i problemima zanemarivanja i zlostavljanja", kazao je Raketić i dodao da je u okviru Centra za prevenciju Doma zdravlja Berane osmišljen rad nekoliko savjetovališta u kojima su zaposlena stručna lica različitih profesija i specijalnosti. "U Savjetovalištu za mlade koje radi svakog radnog dana u vremenu od 7 do 15 časova, usluge pružaju medicinske sestre, izabrani doktori za djecu, specijalista higijene, a po potrebi i ginekolog, psihijatar, psiholog, epidemiolog i i socijalni radnik. U savjetovališta se može doći bez uputa i zdravstvene knjižice, a može se zahtijevati i anonimnost".
U Savjetovalištu za mlade, obezbijeđeno je:
- bezbjedno okruženje - mladi mogu doći sami, sa drugom ili drugaricom ili bilo kojom bliskom osobom u Savjetovalište;
- podržavajuće okruženje - zaposleni u savjetovalištu su tu da pomognu da se pronađe najbolje rješenje;
- odgovarajuće usluge - pružiti će obučeno i motivisano osoblje i ukoliko je to potrebno, uputiti će mladu osobu na druge zdravstvene, pravne i usluge zaštite;
- povjerljivost - sve što kaže mlada osoba ostaje između nje i zaposlenog u savjetovalištu, savjetovanje može biti i anonimno;
- ravnopravnost - svi su ravnopravni bez obzira na godine, pol, rod i druge razlike;
- poštovanje i uvažavanje - zaposleni će saslušati i razumjeti problem;
- informisanje - može se da postavi bilo koje pitanje iz oblasti zdravlja;
- aktivno učestvovanje - ukoliko žele mogu se uključiti u pripremu i praćenje sprovođenja usluga Savjetovališta i na taj način pomoći zaposlenima da poboljšaju pružanje usluga.