IMG 1042-001U prostorijama Doma zdravlja predstavnicima nevladinih organizacija koje se bave problemima osoba sa invaliditetom i predstavnicima Opštine Berane prezentovana je projektna dokumentacija za prilagođavanje objekta Doma zdravlja Berane licima smanjene pokretljivosti i OSI.

Kako je saopšteno, predračun planiranih radova iznosi skoro 300.000 eura, projekat će se sprovoditi fazno, a kada bude završen lica smanjene pokretljivosti i OSI će u beranskom Domu zdravlja, bez problema koristiti usluge zdravstvene zaštite.

Kako je na sastanku saopštila dr Zuhra Hadrović - direktorica Doma zdravlja, shvatajući značaj dostupnosti objekata licima smanjene pokretljivosti, posebno zdravstvenih objekata, u toj javnoj zdravstvenoj ustanovi su svjesni da je prilagođavanje objekata zakonska obaveza, kao i potreba radi pružanja kvalitetnije zdravstvene zaštite najosjetljivijoj kategoriji građana.

Ona je istakla da je prošle godine 13 objekata u Crnoj Gori uvršteno u listu prioriteta i da je objekat Doma zdravlja Berane jedan od njih.

Faza izrade projektne dokumentacije je završena. Investitor izrade projektne dokumentacije je Ministarstvo održivog razvoja i turizma“, istakla je dr Hadrović.

Prezentaciju projekta je izvršio Dejan Ćorac - pomoćnik direktora, koji je naveo da će realizacijom projekta glavni objekat Doma zdravlja ukupne korisne površine od 2.820 metara kvadratnih u potpunosti biti prilagođen potrebama lica smanjene pokretljivosti, te da je projektom planirana ugradnja lifta, rekonstrukcija i izgradnja sedam toaleta, postavljanje novih rampi na ulazima objekta, ugradnju dvokrilnih vrata i uređenje parking prostora i prilaznih staza za pomenute osobe.

Prema njegovim navodima, najznačajnija je izgradnja lifta, čime će licima smanjene pokretljivosti biti omogućeno nesmetano korištenje kompletnog objekta Doma zdravlja.

Kako smo informisani, Direkcija javnih radova Crne Gore za prilagođavanje objekata u javnoj upotrebi potrebama lica sa smanjenom pokretljivošću i licima sa invaliditetom ima na raspolaganju 400.000 eura za ovu godinu, a planirano je da se radi 12 objekata, među kojima zdravstvene ustanove treba da budu prioritet. Zdravstvene ustanove su se dogovorile da među njima prioritet za ove potrebe bude Dom zdravlja u Beranama, a kako naš projekat, prema predračunu, iznosi 291.538 eura, predloženo je da se on realizuje fazno. Obratićemo se i Opštini, ali i NVO koje se bave problemima i potrebama lica smanjene pokretljivosti i OSI i da eventualno preko projekata koje se finansiraju iz fondova EU pokušamo da obezbijedimo ova stredstva“, istakao je Ćorac, dodajući da je najveći dio sredstava za realizaciju projekta potreban za lift i rekonstrukciju i izgradnju sanitarnih čvorova prilagođenih potrebama ovih lica.

Pored Marka Lalevića - sekretara Sekretarijata za planiranje i uređenje prostora, sastanku su prisustvovali predstavnici nevladinih organizacija: Lidija Guberinić - Opštinsko udruženje multiple skleroze Berane, Diko Kožar - NVO "Korak nade", Nela Trubljanin - Udruženje osoba sa hendikepom Berane, Branko Raičević - Organizacija slijepih za opštine Berane, Andrijevica, Plav i Rožaje, Marina Milić - NVO "Lijepa budućnost" i Stojan Kukalj - Organizacija gluvih i nagluvih Berane