Dijeljenjem brošura u glavnoj gradskoj ulici i gostovanjem na lokalnom radiju, otpočele su aktivnosti u okviru obilježavanja marta - mjeseca borbe protiv raka.

Gostujući u emisiji „Radio ordinacija“ na Radio Beranama, u četvrtak 9. marta, dr Saša Stefanovski, izabrani doktor za odrasle, slušateljima lokalnog radio emitera saopštio je informacije o faktorima rizika za pojavu raka, načinima njegovog ranog otkrivanja i liječenja, kao i važnosti odazivanja na pozive za sistematske preglede u okviru programa skrininga koje sprovodi Dom zdravlja Berane.

IMG 2403

Visoka medicinska sestra Tamara Labović, specijalistkinja zdravstvene njege, gostujući u istoj radio emisiji, govorila je značaju testa na okultno krvarenje, o tome kome je namijenjen skrining raka debelog crijeva i načinu njegovog sprovođenja. Ona je slušaocima dala savjete o zdravim stilovima života kao najboljoj preventivnoj mjeri, jer su kako je kazala, glavni faktori rizika upravo loše životne navike kao što su pušenje duvana, konzumiranje alkohola, nepravilna ishrana i gojaznost i fizička neaktivnost.

IMG 2404

Istog dana kada je emitovana emisija „Radio ordinacija“, na glavnoj gradskoj ulici, medicinske sestre i tehničari iz Centra za prevenciju i Jedinice za patronažu Doma zdravlja Berane dijeli su brošure na temu ranog otkrivanja raka dojke i ranog otkrivanja raka debelog crijeva. Oni su građanima pružali i savjete o prevenciji pomenutih bolesti i pozivali ih obave preventivne preglede namijenjene njihovim starosnim grupama.

IMG 2401

Maligne neoplazme (maligni tumori, rak), poslije boilesti srca i krvnih sudova predstavljaju najčešći uzrok obolijevanja i umiranja ljudi, kako u svijetu, tako i u Crnoj Gori. Prema podacima iz Nacionalnog programa za kontrolu raka, godišnje u Crnoj Gori od malignih tumora obolijeva između 1.600 i 1.900 osoba.

Muškarci u Crnoj Gori najviše obolijevaju od raka pluća, raka kolo-rektuma (debelog crijeva), raka prostate, raka mokraćne bešike, raka želuca i raka pankreasa, dok žene najčešće obolijevaju od raka dojke, raka pluća, raka debelog crijeva, raka želuca i raka grlića materice.

Godišnje u Crnoj Gori od raka umire između 900 i 1.000 osoba.