Uručenjem sertifikata polaznicima uspješno je završen još jedan ciklus UNICEF-ovog programa "Brižne porodice"  za roditelje i staratelje djece od dvije do devet godina.

Prepoznajući potrebu pružanja podrške roditeljima i starateljima djece uzrasta od dvije do devet godina ZU Dom zdravlja ''Dr Nika Labović'' Berane u saradnji sa UNICEF-om, i u ovoj godini, sprovodi besplatan osmonedjeljni program “Brižne porodice”. Program je namijenjen roditeljima koji žele da unaprijede komunikaciju i kvalitet odnosa sa djetetom, ali i riješe konkretan izazov/problem kada je roditeljstvo u pitanju. Kroz grupni rad u radionicama roditelji stiču znanja i vještine da se bolje snađu u stresnim situacijama, kao i kako da konflikte rješavaju na nenasilan način i izazove roditeljstva lakše savladaju kroz unaprijeđene odnose sa djecom.

Grupni rad od po deset roditelja podržavaju voditelji radionica, koji kroz strukturirane grupne sastanke i na nivou individualnih konsultacija podstiču roditelje da naučene vještine primjenjuju kod kuće. Fasilitatorke - voditeljke grupe koja je uspješno završila rad bile su Snežana Vukajlović, psihološkinja i visoka medicinska sestra Marijana Bogavac.

Brizne porodice 1

Uručenju sertifikata polaznicama ove grupe programa "Brižne porodice" prisustvovala je i Marica Janković, v.d. direktorica Doma zdravlja Berane, koja se tom prilikom zahvalila polaznicama i fasilitatorkama za uspješno učešće u programu i izrazila nadu da će se na istom mjestu uskoro sresti i nakon uspješnog završetka nekog narednog programa.

Program roditeljstva “Brižne porodice” razvijen je i testiran u saradnji Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), univerziteta Stelenboš i Kejptaun u Južnoj Africi, univerziteta Oksford i Bangor u Velikoj Britaniji i UNICEF-a. Program je do sada realizovan u više zemalja širom svijeta, a u Crnoj Gori sprovodi se uz podršku UNICEF-a i EU od 2018. godine.