U organizaciji Ministarstva zdravlja i Kancelarije Svjetske zdravstvene organizacije u Crnoj Gori, u okviru regionalnog treninga laboratorijske dijagnostike Hantavirusa u Zapadnom Balkanu, mikrobiolozi iz zemalja regiona posjetili su Mikrobiološku laboratoriju Doma zdravlja Berane. Učesnici su  tokom tehničkih konsultacija imali priliku za prodube znanja i ovladaju praktičnim vještinama o molekularnim dijagnostičkim metodama, kao i znanjima za procjenu rizika i sagledavanje postupanja u cilju promocije bio bezbjednosti u laboratorijama.

Trening Hantavirus

Regionalni trening je počeo sastankom u Hotelu Berane, tokom kojeg su prisutne pozdravili dr Elvis Omeragić, državni sekretar u Ministarstvu zdravlja i dr Mina Brajović, šefica Kancelarije SZO u Crnoj Gori.

„Bez razvijene dijagnostike, nemoguće je detektovati uzrok infektivnih oboljenja, a sa time je spriječeno i pravovremeno i brzo reagovanje cjelokupnog zdravstvenog sistema u smislu tretmana pojedinih pacijenata, ali i implementacije kontrolnih i preventivnih mjera koje bi dovele do ograničavanja i prekida daljeg širenja bolesti“, naglasio je dr Omeragić.

Trening Hantavirus 2

Obraćajući se prisutnima, Mina Brajović je istakla je da su snažni laboratorijski kapaciteti okosnica stabilnog i bezbjednog zdravstvenog sistema i pretpostavka implementacije obaveza definisanih IHR-om.  Ona je podsjetila da je hanta virus prepoznat još 2017. godine na tehnčkom sastanku sa SZO zvaničnicima, kao prioritetni patogen za unapređenje laboratorijskih kapaciteta u zemljama Zapadnog Balkana. Dodala je, da u tom smislu, tehničke konsultacije predstavljaju priliku za produbljuvanje znanja i praktičnih vještina o molekularnim dijagnostičkim metodama, ali i znanja za procjenu rizika i sagledavanje postupanja u cilju promocije bio bezbjednosti u laboratorijama.

Trening Hantavirus5

Nastavljajući aktivnosti predviđene treningom, učesnici, većinom mikrobiolozi iz 12 laboratorija iz zemalja Zapadnog Balkana, Makedonije, Albanije, Crne Gore, Kosova, Bosne i Hercegovine, Srbije, ali i Kazahstana i Holandije, posjetili su Mikrobiološku laboratoriju Doma zdravlja Berane, gdje je realizovan praktični dio treninga.

Trening Hantavirus 3

Učesnike treninga i njihove predavače Golubinku Boševsku, Iris Venis i Lance Presser riječima dobrodošlice pozdravili su Marica Janković, v.d. direktora Doma zdravlja Berane i dr Miro Nedić, specijalista mikrobiolog.