HPV je skraćenica za humani papiloma virus. Ovo je grupa virusa koji inficiraju kožu ili različite sluznice (kao npr. u ustima ili grliću materice). Većina infekcija nije opasna, ali određeni tipovi HPV-a mogu izazvati genitalne bradavice i nekoliko vrsta raka od kojih je najvažniji rak grlića materice. Tokom svog života više od 80% ljudi će biti inficirano sa jednom ili više tipova ovog virusa.

1. Kakva je situacija po pitanju obolijevanja i umiranja od raka grlića materice u Crnoj Gori?

  • Na osnovu posljednjih oficijelnih podataka Nacionalnog registra za maligne neoplazme u Crnoj Gori je za period od samo godinu dana registrovano 106 novootkrivenih slučajeva raka grlića materice. U istom periodu preminulo je 46 žena od ove bolesti. Trenutno rak grlića materice spada u pet vodećih lokalizacija kada su u pitanju maligne bolesti kod žena u Crnoj Gori. Prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije za 2020. godinu Crna Gora ima najveću dobno standardizovanu stopu obolijevanja (26,2/100.000 žena) i umiranja (10,5/100.000 žena) od raka grlića materice u Evropi

2. Šta vakcinu protiv HPV-a posebno preporučuje?

Ovu vakcinu posebno preporučuju tri stvari:

  1. HPV vakcina je vakcina protiv raka (prije svega protiv raka grlića materice i protiv genitalnih bradavica).
  2. Vakcina je veoma djelotvorna (rezultati u spriječavanju bolesti/stanja uzrokovanih ciljnim tipovima HPV-a su odlični).
  3. Vakcina je visoko bezbjedna (veliko iskustvo primjene - primjenjuje se duže od 15 godina, dato je preko 270.000.000 doza u preko 100 država u kojima se vakcina koristi).

3. Zašto se preporučuje vakcinacija djevojčica?

  • HPV vakcinacija može pružiti zaštitu od šest vrsta raka i od genitalnih bradavica, međutim glavna namjena HPV vakcinacije je spriječavanje obolijevanja od raka grlića materice. Iz razloga što se primarno želi postići efekat na smanjenje obolijevanja i umiranja od raka grića materice, najopravdanije i najsvrsishodnije je započeti sa vakcinacijom djevojčica. Postepeno proširivanje Programa vakcinacije i na dječake takođe je opravdano, ali je za početak uspostavljanja Programa HPV vakcinacije prioritet vakcinacija djevojčica, što je u skladu i sa preporukama SZO.

4. Zašto se preporučuje vakcinacija u uzrastu od 9 godina?

  • SZO preporučuje da je najbolje da se vakcinišu djevojčice uzrasta od 9 do 14 godina, s tim da svaka država shodno svojim mogućnostima odabere jedno ili dva godišta djevojčica unutar preporučenog uzrasta. Zbog najveće djelotvornosti i bezbjednosti vakcine i što boljeg sprovođenja Programa vakcinacije Stručno savjetodavno tijelo za imunizaciju Crne Gore je preporučilo da se počne sa vakcinacijom djevojčica uzrasta 9 godina. U skladu sa finansijskim mogućnostima države, moguće je povremeno ogranizovati tzv. kampanje sustizanja (vakcinaciju onih koji nisu imali priliku ili nisu mogli biti vakcinisani u uzrastu kada je vakcinacija primarno bila namijenjena).

5. Da li mogu biti sigurna/siguran da će moje dijete moći da se vakciniše sljedeće školske godine ukoliko sada propustimo priliku?

  • Ne postoji medicinski opravdan razlog za odlaganje vakcinacije. Vakcina je djelotvornija kada se primjeni u mlađem uzrastu, nivo zaštite koji vakcina pruža veoma je stabilan dug vremenski period, a vakcinacija u mlađem uzrastu je i bezbjednija.
  • Stoga, najsnažnije preporučujemo da nijedan roditelj ne propusti prvu priliku koja mu se ukaže da vakciniše svoju ćerku (IV razred osnovne škole, posle 9. rođendana), jer mogućnost naknadne vakcinacije djece čiji bi roditelji sada odbili ponuđenu vakcinaciju nije sasvim izvjesna (zavisi od finansijske mogućnosti država zbog izuzetno visoke cijene vakcine, mogućnosti sprovođenja vakcinacije, odluka relevantnih stručnih tijela o prioritenim grupama, opterećenosti pedijatara).

6. Koliko je moje dijete zaštićeno od raka grlića materice i koliko dugo nakon vakcinacije?

  • Vakcina koja će se koristiti u Crnoj Gori - HPV9 (Gardasil9) je vakcina koja pruža najširu zaštitu od do sada dostupnih vakcina. Podaci govore da je djelotvornost HPV vakcine u prevenciji promjena koje predhode raku, prevenciji raka grlića materice i u prevenciji genitalnih bradavica djelotvorna ≥90%, tj. da se njom može spriječiti 9 od 10 slučajeva raka grlića materice.

7. Gdje će se sprovoditi vakcinacija?

  • Vakcinacija će se sprovoditi u domovima zdravlja, preko timova izabranih pedijatara. Ukoliko bude postojala mogućnost i u zavisnosti od organizacije na nivou opštine, vakcinacija će se moći obavljati i u školama.

8. Kako mogu vakcinisati svoju ćerku i koliko doza vakcine je potrebno da primi?

  • Iz Doma zdravlja dobićete poziv i termin za HPV vakcinaciju, a ukoliko bude tehničkih mogućnosti dobićete poziv od strane škole za vakcinaciju djeteta. U uzrastu u kojem će se vakcinacija sprovoditi kod nas, potrebno je da djevojčica primi  dvije doze vakcine u minimalnom razmaku između doza od pet mjeseci (preporučeni razmak je šest mjeseci).

9. Kako da pripremim dijete za HPV vakcinaciju?

  • Preporučuje se da se djetetu ukratko objasni značaj vakcinacije, da se objasni postupak (obavezno da dijete sjedi tokom vakcinacije) i da ostane da sjedi još nekih 15 minuta u blizini medicinskog osoblja zbog izuzetno rijetke mogućnosti alergijske reakcije. Takođe, poželjno je da je dijete na dan vakcinacije obavezno doručkuje ili da pojede neku laganu užinu. 

10. Koji se propratni efekti nakon vakcinacije mogu očekivati?

  • Od propratnih efekata najčešće se pojavi bol u ruci gdje je data vakcina, blagi otok ili crvenilo na mjestu primjene. Nakon vakcinacije neka od djece mogu se požaliti na glavobolju ili bolove u tijelu. Svi očekivani propratni efekti su najčešće blagi do umjereni i ne predstavljaju opasnost po zdravlje djeteta. Svi propratni efekti se gube nakon jednog do tri dana nakon vakcinacije. U izuzetno rijekim slučajevima može se pojaviti alergijska reakcija i zato je iz razloga predostrožnosti veoma važno da dijete prvih 15 minuta ostane u blizini medicinskog osoblja.

Dodatne informacije:

Informacije o Programu HPV vakcinacije možete dobiti: 

  • neposredno kod izabranih doktora za djecu u Domu zdravlja Berane,
  • putem telefona: 069-163-270,
  • putem email-a: Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli.
  • na web sajtu Doma zdravlja Berane: domzdravljaberane.me;
  • na zvaničnim stranicama Doma zdravlja Berane na društvenim mrežama Facebook i Instagram.

Detaljne informacije o Programu HPV vakcinacije možete dobiti i od Instituta za javno zdravlje Crne Gore:

  • putem telefona: 067-086-815;
  • putem emaila: Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli.;
  • na web sajtu Instituta za javno zdravlje Crne Gore: ijzcg.me;
  • na zvaničnim stranicama Instituta za javno zdravlje Crne Gore na društvenim mrežama (facebook, instagram, twitter).

Korisni linkovi:

https://www.ijzcg.me/me/hpv-vakcinacija-u-crnoj-gori

https://www.ijzcg.me/me/novosti/pitanja-i-odgovori-o-hpv-vakcinaciji-informacije-za-roditelje-i-zdravstvene-radnike