Trodnevni trening izabranih doktora za djecu, pedijatrijskih i patronažnih sestara iz sjevernih opština Crne Gore, sa temama u vezi podrške dojenju, održava se u Centru za prevenciju Doma zdravlja Berane.

Otvarajući trening i pozdravljajući prisutne, Marica Janković, direktorica Doma zdravlja Berane, izrazila je zadovoljstvo što se ovakav trening, kao dio inicijative Svjetske zdravstvene organizacije i UNICEF-a, održava u ustanovi kojom rukovodi i kazala da su naučne činjenice o vrijednosti majčinog mlijeka i značaja dojenja djece od njihovog rođenja do navršenog 24. mjeseca života, nepobitne, što ovakve treninge zdravstvenih radnika i programe promociji dojenja čini izuzetno značajnim i vrijednim.

Trening zdravstvenih radnika o dojenju 1

Tokom treninga, saopšteni su podaci da je tokom 2021. godine u Crnoj Gori svega jedna četvrtina majki djece uzrasta do 6 godina, podojila svoju bebu u prvih sat vremena nakon porođaja, te da je tri od pet majki potvrdilo da je njihova beba dohranjivana u porodilištu i da se skoro sve majke (94%) slažu da je potrebno poboljšati podršku koju majke dobijaju od zdravstvenih radnika, kako bi što uspješnije dojile.

Trening zdravstvenih radnika o dojenju 3

Trening predstavlja nastavak aktivnosti u okviru inicijative „Porodilišta po mjeri beba“ koje od prošle godine sprovode UNICEF i Ministarstvo zdravlja u Vladi Crne Gore. U sklopu ove inicijative, do sada su obučeni nacionalni treneri i osnovan je Nacionalni komitet za dojenje, koji će, tokom ove i naredne godine, sprovesti obuke za zdravstvene radnike iz svih zdravstvenih ustanova u Crnoj Gori.