Juče je u prostorijama Srednje medicinske škole ''Dr Branko Zogović'' Berane, u sklopu obilježavanja 12. februara - Međunarodnog dana seksualnog i reproduktivnog zdravlja, održano predavanje na temu “Unapređenje seksualnog i repoduktivnog zdravlja”.

Učenicima te škole, budućim zdravstvenim radnicima, o temi seksualnog i reproduktivnog zdravlja govorili su doktorka Jovana Mihailović Grdinić, specijalista ginekolog, Tatjana Bulatović, master strukovnih studija iz Savjetovališta za reproduktivno zdravlje, kao i Ranko Raketić, master zdravstevne njege iz Savjetovališta za mlade ZU Dom zdravlja “Dr Nika Labović” Berane.

Predavanje o seksualnom i reproduktivnom zdravlju 1

Tokom predavanja, predavači su učenike još jednom podsjetili na značaj očuvanja reproduktivnog zdravlja, koji su najvažniji uzročnici polno prenosivih bolesti, kako se one dijagnostikuju, kako se razvija klinička slika, koji je način liječenja i koje su moguće komplikacije.

Takođe, bilo je riječi o nedoumicama sa kojima se mladi ljudi susreću, kao i načinima na koje se mladi za savjet i pomoć mogu obratiti zaposlenima u savjetovalištima Doma zdravlja.

Predavanje o seksualnom i reproduktivnom zdravlju

Predavači su učenike podsjetili da u okviru Centra za reproduktivno zdravlje Doma zdravlja funkcioniše i savjetovalište za HIV i ostale polno i krvlju prenosive bolesti, koje radi svakog ponedeljka, utorka i srijede, od 15 do 19 časova, u kojem se mladi mogu anonimno testirati i dobiti sve neophodne informacije.

Predavanje o seksualnom i reproduktivnom zdravlju 3

Tokom predavanja upućen je apel mladima da vode računa o svom reproduktivnom i seksualnom zdravlju, kao i podsjećanje da zaposleni u Centru za reproduktivno zdravlje trenutno sprovode skrining na HPV virus sa ciljem ranog otkrivanja karcinoma grlića materice.