ZU Dom zdravlja „Dr Nika Labović" Berane kandidovao je za državni kapitalni budžet projekat „Rekonstrukcija - dogradnja Aneksa DZ Berane“. Projekat se tiče dogradnje glavnog objekta Doma zdravlja Berane sa južne strane postojećeg glavnog objekta izgradnjom Aneksa, ukupne površine 380 m2 korisnog prostora, na tri nivoa.

Anex DZ

U novosagrađenom dijelu biće smještene ambulanta za izolaciju izabranih doktora za odrasle i ambulante za izolaciju izabranih doktora za djecu. Sva tri nivoa imaju iste sadržaje: prijemni pult, ambulantu sa odvojenim prostorima za sestru i ljekara, prostor za intervencije i procedure, čekaonicu, toalete za pacijente i zaposlene. Aneks će biti u potpunosti prilagođen potrebama osoba sa invaliditetom i imaće poseban lift.

Dogradnjom Aneksa kao zasebne cjeline obezbijediće se odvojenost puteva, boravak i prostor za pružanje usluga pacijentima sa sumnjom na zarazne bolesti. Izgradnja Aneksa omogućiće i odvojenu komunikaciju za zdravu i bolesnu djecu koji koriste usluge postojećih ambulanti i savjetovališta izabranih doktora za djecu u glavnom objektu Doma zdravlja, što je višedecenijski problem.

Direktorica Marica Janković naglasila je važnost ovog projekta za funkcionisanje zdravstvenog sistema u Beranama i njegov regionalni karakter. Kazala je da očekuje i podršku iz EU sredstava za slične projekte u narednom periodu.

Marica Jankovic direktorka Doma zdravlja Berane

"Takođe, pandemija COVID-19 nas je naučila da treba uvijek da budemo spremni i da je bitno kvalitetno i organizovano funkcionisanje tokom vanrednih situacija. To je još jedan od razloga potrebnog dodatnog prostora za ambulante za izolaciju izabranih doktora za odrasle i izabranih doktora za djecu", kazala je Janković i dodala da je vrijednost predloženog projekta za koji je ustanova pripremila projektnu dokumentaciju oko 500.000 eura.

Inače, Dom zdravlja Berane ima veliki broj korisnika usluga, od čega 8.373 djece registrovanih kod izabranih doktora za djecu i 22.873 registrovanih kod izabranih doktora za odrasle.

Novoizgrađeni prostor koristiće 14 timova izabranih doktora za odrasle, sa ukupno 32 zdravstvena radnika, kao i 5 timova  izabranih doktora za djecu sa ukupno 14 zdravstvenih radnika.