U Domu zdravlja Berane, danas je prigodnom svečanošću, u prisustvu članova porodice Labović i zaposlenih u zdravstvenim ustanovama, otvoren memorijalni prostor u kojem su izložene  fotografije i eksponati – medicinski instrumenti i knjige koje je koristo doktor Nika Labović, čije ime, duže od tri decenije, nosi ta zdravstvena ustanova.

Pozdravljajući prisutne, Marica Janković, direktorica ZU Dom zdravlja „Dr Nika Labović“ Berane, kazala je, da je doktor Nika ostavio opečatljiv i neizbrisiv trag u istoriji grada i kompletnog zdravstva, o čemu najbolje govori i činjenica da i danas, pedeset godina nakon njegove smrti, ljudi sa posebnim pijetetom govore o njemu. Ona je dodala da je doktor Nika, kako su ga svi Beranci zvali, ostao upamćen kao poznati medicinski stručnjak, čovjek vedrog duha, koji je bio izuzetno privržen sportu i omladini.

Memorijalni prostor posvecen dr Niki Labovic svecanost 1

„Nika je odlikovan 1947. godine Ordenom za hrabrost i mnogim drugim ordenjem, dobitnik je brojnih nagrada i priznanja, među kojima i  nagrade za životno djelo „21. jul“, koja je ujedno i najveća ivangradska, odnosno beranska nagrada“ kazala je Janković i naglasila da je doktor Nika Labović, kao ljekar i kao čovjek, dao čitavog sebe za svoj kraj i Crnu Goru, zbog čega danas Dom zdravlja u Beranama, s punim pravom i ponosom, nosi njegovo ime.

Janković je podsjetila prisutne da je Skupština opštine Ivangrad, poštujući rad i veličinu ličnosti doktora Nike, 1977. godine donijela odluku da Medicinski centar u tom gradu ponese njegovo ime, koje je 1991. godine, razdvajanjem zdravstvenih ustanova, nastavio da nosi Dom zdravlja.

„Neka ovaj memorijalni prostor posluži da doktora Niku sačuvamo od zaborava“, kazala je Janković, dodajući da je nedavno donešena odluka da od ove godine Dom zdravlja u Beranama, kao svoj dan, obilježava 25. oktobar koji je dan rođenja primarijusa doktora Nike Labovića.

Memorijalni prostor posvecen dr Niki Labovic svecanost 2

Zahvaljuči se u ime porodice pokojnog doktora Nike, Vukašin – Vojkan Labović, u vidno emotovnom govoru, kazao je da je prisutne ponovo okupilo sjećanje na doktora Niku Labovića i poštovanje za njegov častan životopis, jer ne umire se faktom smrti, već kad umre sjećanje na čovjeka i dodao da zato i dalje živi uspomena na humanistu i patriotu, na borca za slobodu i za dobro svakog čovjeka i naroda, na doktora Niku.

Memorijalni prostor posvecen dr Niki Labovic svecanost 3

„Nedavno objavljena knjiga osvijetlila je njegov životni put, a ovaj mali muzejski prostor sa slikama i dokumentima trajno podsjeća njegove nasljednike u humanom poslu, kako se treba boriti i pomagati bolesnima, kako treba liječiti ne samo ljekarijama, nego i dušom“, kazao je Labović, i dodao da ovaj memorijalni prostor podsjeća  da je u našim Beranama živio čovjek bez poroda, ali svijetloga uma i čojskoga roda, koji je u teškom vremenu pokazao, da se uvijek može i mora biti čovjek.

„Doktor  Nika, moj stric, uglednik naše porodice i naučni zaslužnik, služi na ponos  Crnoj Gori, porodici i prijateljima“, rekao je Labović i dodao da Dom zdravlja koji časno nosi ime doktora Nike Labovića, otvaranjem ove stalne postavke eksponata vezanih za njegov život, još jednom potvrđuje da nastavlja predan i human rad čuvajući zdravlje građana. „Zato, direktorici i upravi Doma zdravlja, ispred naslednika doktora Nike Labovića, izražavam zahvalnost za čin dostojan poštovanja, jer, samo rijetki znaju da čuvaju uspomenu na velikane kakav je, uz punu skromnost koja ga je krasila, bio doktor Nika“, zaključio je u svom obraćanju Vukašin Labović.

Memorijalni prostor posvecen dr Niki Labovicu

U novoopremljenom memorijalnom prostoru posvećenom doktoru Niki Laboviću koji se nalazi u holu na drugom spratu glavnog objekta Doma zdravlja, pored medicinskih knjiga iz Nikine lične biblioteke od kojih je značajan dio predratnih izdanja na njemačkom jeziku, izloženi su i medicinski instrumenti koje je u on u svom svakodnevnom radu koristio, kao i brojne fotografije iz njegove bogate radne karijere. Prostor dodatno oplemenjuju i fotografije objekata Doma zdravlja iz raznih vremenskih perioda razvoja te ustanove.

Memorijalni prostor posvecen dr Niki Labovicu 2

Memorijalni prostor posvecen dr Niki Labovicu 3