Akcija 31.maj 2016Akcijom u glavnoj beranskoj ulici, Savjetovalište za mlade Doma zdravlja Berane, nastavilo je već tradicionalna preventivno-promotivnu kampanju „Ja imam pravo na život bez duvanskog dima“ kojom je i ove godine obilježen 31. Maj - Svjetski dan bez duvanskog dima.

Slogan ovogodišnje kampanje koju povodom 31. Maja spovodi Svjetska zdravstvena organizacija je „Pripremimo se za bezlična pakovanja“. Ovim sloganom SZO poziva građane svih država da se pripreme za uvođenje bezličnih (standardizovanih) pakovanja duvanskih proizvoda, čime se želi uticati na smanjenje učestalosti pušenja i sačuvati zdravlje i život građana.

Godinama unazad, širom svijeta, pušenje predstavlja jedan od najvećih javno-zdravstvenih problema. U svijetu godišnje od direktnih ili indirektnih posljedica konzumiranja duvana umire oko 6.000.000 ljudi, dok u Crnoj Gori godišnje umire oko 1.200 građana.

Prema posljednjem istraživanjima u Crnoj Gori duvan konzumira 40% punoljetnih građana.

Broj pušača u Crnoj Gori se smanjuje, ali se povećava broj maloljetnika koji konzumira duvan, zbog čega su aktivnosti Savjetovališta za mlade Doma zdravlja Berane i u ovoj godini upravo usmjerene na ovaj problem.