U cilju skretanja pažnje javnosti, a naročito žena, o značaju ranog otkrivanja i liječenja karcionoma dojke, Dom zdravlja Berane u saradnji sa FORS Montenegro i Opštom bolnicom Berane, u prostorijama Opštine Berane, organizuje predavanje o karcinomu dojke.

Prevencija karcinoma dojke

Predavanje će biti održano 29. oktobra 2019. sa početkom u 14 časova u velikoj sali Opštine Berane. Predavač će biti doktor Denis Kalač, specijalista radiolog.

Tokom predavanja zainteresovane žene biće u prilici da dobiju više informacija o karcinomu dojke, faktorima rizika, simptomima, načinima za rano otkrivanje i liječenje, kao i informacije o zakazivanju preventivnih pregleda.

Oktobar se širom svijeta obilježava kao mjesec borbe protiv karcinoma dojke, koji se smatra najčešćim uzrokom smrtnosti žena kada su u pitanju maligne bolesti. Uprkos veoma velikim rizicima po život i zdravlje koji predstavljaju karcinomi, neki od njih, kao što je karcinom dojke, mogu se otkriti u ranoj fazi, prije pojave simptoma, putem preventivnih pregleda čime se značajno povećavaju šanse za potpuno i trajno izlječenje.

Predavanje je samo jedna od aktivnosti u okviru projekta CARES – Cross-border Actions in the Reproductive Health Sector /Prekogranične aktivnosti u sektoru reproduktivnog zdravlja, koji doprinosi unapređivanju kvaliteta usluga u sektoru reproduktivnog zdravlja i informisanju stanovništva o značaju prevencije i očuvanja reproduktivnog zdravlja, a sve to kroz nabavku opreme za domove zdravlja uključene u projekat, organizovanje preventivnih pregleda, kampanju podizanja nivoa svijesti o reproduktivnom zdravlju, predavanja na ovu temu, prekograničnu konferenciju i sl.

Projekat CARES finansira Evropska unija u okviru Programa prekogranične saradnje Crna Gora – Kosovo 2014-2020, a sufinansira Ministarstvo javne uprave Crne Gore. Projekat se u Crnoj Gori sprovodi u opštinama Andrijevica, Berane, Bijelo Polje, Gusinje, Petnjica, Plav, Kolašin, Mojkovac i Rožaje.

Učešće na predavanjima je besplatno.

Za prijavu učešća i ostale informacije zainteresovani mogu kontaktirati Centar za reproduktivno zdravlje Doma zdravlja Berane putem telefona: +382 51 235 810.