Prigodnom svečanošću i uručivanjem Priznanja ovogodišnjoj dobitnici, u Domu zdravlja Berane obilježen je 12. maj, Međunarodni dan sestrinstva.

IMG 2806

Priznanje je ove godine dodijeljeno medicinskoj sestri Radi Zogović, a prisutnima su se obratili: dr Zuhra Hadrović - direktorica Doma zdravlja, glavni tehničar, Ranko Raketić - magistar zdravstvene njege i terapije, dok je kratku biografiju dobitnice pročitala Selveta Selmanović - specijalistkinja zdravstvene njege, koja je Priznanje i uručila.

Da podsjetimo, Svjetski dan sestrinstva obilježava se tradicionalno od 1974. godine.

Kao datum, 12. Maj je izabran u znak podsjećanja na dan kada je rođena Florens Najtingejl, koja se smatra osnivačem moderne medicinske prakse.

Obraćanje dr Zuhre Hadrović

Poštovane dame i gospodo, koleginice i kolege, uvažene medicinske sestre i tehničari.

Sa zadovoljstvom vas pozdravljam u ime Doma zdravlja  Berane i u svoje ime i čestitam vam Međunarodni dan sestrinstva.

Uloga medicinskih sestara i tehničara jeste jedinstvena. Bez kvalitetnog rada medicinske sestre,  koja je ravnopravni član tima, nema kvalitetne brige o pacijentu, i dobrih rezultata prevencije i liječenja.

IMG 2746

Koristim ovu priliku da zahvalim generacijama medicinskih sestara koje su tokom svog radnog vijeka u zdravstvenim ustanovama, svojim znanjem, požrtvovanošću i ljudskim odnosom prema pacijentima i njihovim najbližima, doprinijele unapređenju i očuvanju njihovog zdravlja, kao i olakšanju toka bolesti.

Naša ustanova je prepoznata po aktivnostima iz sestrinstva i u regionu dobili smo priznanje.

Posebno mi je zadovoljstvo da vam saopštim da je ovogodišnja dobitnica priznanja medicinska sestra Rada Zogović, iz organizacione jedinice izabrani doktori za djecu na čemu joj srdačno čestitam.

A  sada molim glavnog tehničara Doma zdravlja Ranka Raketića, magistra zdravstvene njege i terapije, da nam kaže nekoliko riječi o danu sestrinstva.

Obraćanje Ranka Raketića

Uvažene koleginice i kolege, poštovani doktori, dragi prijatelji,

12. maj - Međunarodni dan sestrinstva, prilika je da ukažemo na specifičnosti i važnost zdravstvene njege i istaknemo kolege iz naše ustanove koji zdravstvenu njegu pružaju na najbolji mogući način.

U sestrinstvu izuzetno je važno obrazovanje, metodologija i primjena uputstava i procedura, praktična primjena stečenih znanja i vještina iz oblasti zdravstvene njege, ali je podjednako  važna i posvećenost pozivu, komunikacija, ljubaznost i razumijevanje potreba pacijenata.

IMG 2768

Značaj zdravstvene njege i uloga medicinske sestre prepoznata je i u okviru novih zakonskih rješenja, a potreba za osnivanjem Komore medicinskih sestara nam je imperativ.

Pozivam vas da aktivno učestvujete u pisanju radova, edukaciji iz oblasti zdravstvene njege i radu u strukovnim udruženjima, postojećim i novim kako bi dostojno predstavljali našu profesiju i ustanovu u kojoj radimo.

IMG 2762

Izuzetno smo ponosni što u okviru kolektiva Doma zdravlja Berane imamo 67 medicinskih sestara/tehničara od kojih su 46 medicinskih sestara/tehničara sa srednjom stručnom spremom, dvije medicinske sestre sa višom stručnom spremom, 9 medicinskih sestara/tehničara sa visokom stručnom spremom, 10 specijalista zdravstvene njege i jedan magistar zdravstvene njege i terapije.

A sada molim Selvetu Selmanović, specijalistkinju zdravstvene njege, članicu Komisije za kontrolu kvaliteta ustanove, da nam kaže nekoliko riječi iz biografije i da uruči priznanje medicinskoj sestri Radi Zogović, dobitnici priznanja za 2019.godinu.

Obraćanje Selvete Selmanović

Uvažene koleginice i kolege, dragi prijatelji,

Ništa vam novo neću reći, jer našu Radu Bebu Zogović svi dobro znamo, ali želim da vas podsjetim na nekoliko činjenica iz njene radne biografije.

Rada Zogović je rođena 12.05.1957.godine, u Plavu.

IMG 2774

Završila je Srednju medicinsku školu u Ivangradu 1978.  godine i stekla zvanje medicinske sestre opšteg smjera.

Stručni ispit položila je 1979.god. i zasnovala radni odnos u Medicinskom centru Ivangrad. Iste godine biva raspoređena na poslovima i radnim zadacima medicinske sestre u Zdravstvenoj stanici Plav.

Aprila mjeseca 1990 god. nastavlja radni angažman u našem Domu zdravlja, u školskom i dječjem dispanzeru.

IMG 2794

Profesija medicinske sestre je plemenito i odgovorno zanimanje, a posebno rad sa djecom koji zahtijeva – veliko strpljenje, ljubav prema djeci, koju Rada nesebično iskazuje već 40 godina. U Zdravstvenoj stanici Plav radila je u teškim uslovima, kad su zdravstveni radnici bili entuzijasti, vakcinisala hiljade djece, „kuvala“ špriceve, što je mladim generacijama medicinskih sestara sada samo istorija.

Naša Beba obučava i danas nove generacije mladih medicinskih sestara, prenosi im vještine iz svog bogatog iskustva svakodnevno.

Na predlog Odgovornih sestara naše ustanove dobija Priznanje povodom 12. maja Međunarodnog dana sestrinstva za 2019. godinu, kao medicinska sestra koja je posvjećena svojem pozivu, visoko profesionalna i odgovorna, na čemu joj čestitamo.

IMG 2817