Novonastale okolnosti uzrokovane epidemijom COVID-19 nijesu spriječile nastavak realizacije petog ciklusa programa Roditeljstvo za cjeloživotno zdravlje (Parenting for Lifelong Health - PLH) kojeg Dom zdravlja Berane realizuje u saradnji sa UNICEF-om. Grupa polaznika škole koju čini četrnaest roditelja, uspješno je nastavila održavanje sesija, ovog puta preko interneta i aplikacije Zoom. U nastavku teksta prenosimo vam iskustva nekih od njih.

”Bila sam veoma skeptična kada sam se prijavila za ovaj program, ali sada bih željela da svaki roditelj pohađa školu roditeljstva”, kazala nam je Danijela Šebek i dodala: “Svi znamo koliko je roditeljstvo težak, a prije svega odgovoran posao. Toliko donešenih odluka, kazni, pohvala i uvijek pitanje da li sam ispravno postupila? Ovaj program me promijenio, pa sada drugačije gledam na roditeljstvo. Voditeljke programa, Ana i Tanja, pomogle su mi da shvatim da osim ljubavi i sigurnosti djeci treba pružiti pravo na grešku, na izbor, na posledicu, ohrabrivati ih, a sprovoditi disciplinu, biti blag, a odlučan roditelj. Zaista nevjerovatna energija i razmjena iskustava”.

Skola roditeljstva online 3

“Program roditeljstva za cjeloživotno zdravlje je definitivno postao važan segment mog života, a pretpostavljam i drugih roditelja koji kroz rad na sebi pomažu svojoj djeci. Iskustava roditelja različitih profila i starosne dobi i njihovih načina edukacije djece omogućili su mi da steknem hrabrost za ovladavanjem svakom situacijom u kojoj se sa svojim djetetom mogu naći” kazala je Aleksandra Savić i dodala da ne postoje manje ili više važne teme kada je u pitanju oblikovanje psihe djeteta i to u onoj mjeri da ono sjutra postane otvorena, snalažljiva i jaka ličnost. “To svaki roditelj želi svom djetetu. Tome nas kroz ova tri mjeseca neizostavnog smijeha, truda i debati uče naše voditeljke programa ostavljajući svojom pričom i podrškom trajni pečat na kraju svake sesije. Iz dana u dan, rastom mog zadovoljstva i angažovanja prema mojoj djevojčici vidim rezultat u vidu srećnog i pametnog djeteta. To isto želim i svim budućim polaznicima, koji će zasigurno tri mjeseca istoimenog programa dugo pamtiti samo po najboljem i tokom kojih će razviti ideje koje će ih voditi dalje od njihovih trenutnih mogućnosti”.

Skola roditeljstva online 1

Da je jako srećna i zadovoljna što je bila dio projekta, kazala nam je Enisa Beganović: “Grupa je odlična i funkcionišemo kao jedna velika porodica, čak i sada preko interneta. Tokom programa sam naučila puno, kako o sebi, tako i o svom djetetu. Uspostavili smo bolju komunikaciju, mnogo lakše rješavamo probleme kada do njih dođe i sve to radimo sa mnogo više ljubavi. Ovom prilikom htjela bih da se zahvalim voditeljkama ovog programa koje su dale sve od sebe da nam prenesu što više znanja. Voljela bih da se ovaj projekat nastavi i da ga prođe što veći broj roditelja”, zaključuje Enisa.

Skola roditeljstva online 2

“Ekipa koja učestvuje u projektu je fenomenalna, od polaznika pa sve do fasilitatorki. Prije početka ovog programa mislio sam da znam sve o roditeljstvu (vaspitanju djece). Tokom sesija shvatio sam da je svo moje znanje površno. Znao sam sve u nekim malim procentima, a mislio sam da znam puno više. Svakom narednom sesijom saznavao sam neke nove stvari, nove metode kako se ophoditi prema svom djetetu. To su mi omogućili treneri koji su vodili ovaj program, kao i iskustva drugih roditelja iz grupe.” kazao je Bane Bosković, jedan od trojice očeva polaznika škole i dodao: “Imao sam i ja dobrih ideja koje je grupa prihvatila, ideje koje sam dobio poslije nekoliko realizovanih sesija koje su mi otvorile nove vidike u ovoj veoma složenoj problematici roditeljstva. Program mi je dao ideje kako uvesti pravila u vaspitanje, konkretnim primjerima i razmjenom iskustava sa drugim roditeljima. Shvatio sam da treba mijenjati pristup određenim problemima, promiijeniti sebe ili promijeniti pravila. Ovo je veoma koristan seminar koji će mi pomoći u daljem vaspitavanju djece na puno lakši način”.

Skola roditeljstva online 4

Pozitivno iskustvo tokom Programa roditeljstva dijeli i Tamara Karavelić: “Ovaj program mi je pomogao da odnos sa djecom podignem na još veći nivo i značajno unaprijedim svoje znanje u oblasti roditeljstva. Kroz iskustva ostalih članova, kao i savjete psihologa, naučila sam kako lakše da se izborim sa nekim situacijama i problemima, kao što su nekontrolisani izlivi bijesa djece ili plač ukoliko nešto nije onako kako su zamislili. Shvatila sam da nikad povišeni ton, prijetnje i slične stvari neće postići željeni efekat na  dijete. Razgovor je najbolji saveznik u izgradnji čvrstog odnosa između djece i roditelja. Spustiti se na nivo djece, odvojiti svakog dana vrijeme za njih, usidriti njihov brod želja, strahova i snova u našu luku, kao i pomoći im da mirno plove okeanom koji se zove život, obaveza je svih nas zajedno. Hajde da mijenjamo svijet malim, ali značajnim koracima” zaključuje Tamara.

Roditeljstvo za cjeloživotno zdravlje je program sačinjen od 12 dvoipočasovnih radionica i namijenjen je roditeljima djece uzrasta od dvije do devet godina. Program u okviru Centra za prevenciju beranskog Doma zdravlja sprovode psihološkinja mr Ana Golubović Popović i visoka medicinska sestra Tatjana Bulatović.