KampanjaOdržavanjem seminara u savjetovalištima za mlade završena je prva faza informativno edukativne kampanje u okviru projekta “Savremene bolesti zavisnosti -zavisnost od interneta i kockanja” koju u saradnji sa Fondation Caritas Luxembourg sprovode domovi zdravlja iz Berana, Bijelog Polja, Andrijevice, Plava i Rožaja.

Cilj projekta je da se obukom vršnjačkih edukatora putem dvodnevnih seminara i povećanjem dostupnosti informacija distribucijom štampanog materijala kroz aktivnosti vršnjačkih edukatora u školama, utiče na nivo svijesti mladih o savremenim bolestima zavisnosti i spriječi dalje povećanje broja zavisnika od interneta i kockanja, kao i da se podigne nivo informisanosti mladih o vrstama zdravstvenih usluga i programima u vezi bolesti zavisnosti koje sprovode javne zdravstvene ustanove.

Tokom dvodnevnih seminara koje su vodili ljekari specijalisti i školski psiholozi, nova znanja na teme savremenih bolesti zavisnosti usvojilo je ukupno 160 vršnjačkih edukatora iz svih osnovnih i srednjih škola iz pet opština.

Trenutno je u toku druga faza kampanje u kojoj vršnjački edukatori u saradnji sa upravama škola i školskim psiholozima, organizuju aktivnosti u školama tokom kojih će učenicima škola biti distribuirani posteri i lifleti na teme zavisnosti od interneta i kockanja.

Nakon realizovanih aktivnosti u školama u vezi sa temom projekta, polaznicima seminara će na prigodan način, biti uručeni sertifikati o završenoj obuci.

Kako je od ogromnog značaja da se potencijal vršnjačkih edukatora koristi i nakon formalnog završetka ovog projekta u aktivnosti su uključene i nevladine organizacije mladih i nevladine organizacije za mlade, koje se bave problemima zavisnosti od interneta i kockanja.