Histeroskop1

Povodom 7.aprila Svjetskog dana zdravlja i šeste godišnjice rada Centra za reproduktivno zdravlje, Fondation Caritas Luxembourg donirala je JZU Dom zdravlja "Dr Nika Labović" Berane histeroskop i radio hirurški nož sa pratećom opremom ukupne vrijednosti 30.000 eura.

Oprema je nabavljena u sklopu projekta "Podrška sistemu zdravstva na sjeveroistoku Crne Gore" koji je otpočeo prošle godine i čija je ukupna vrijednost 150.000 eura.

Prema riječima Ervina Mandžukića, šefa Misije Caritasa u Crnoj Gori, donirana oprema je samo nastavak dobre saradnje sa Domom zdravlja Berane, kojem je tokom prethodnih godina realizujući izuzetno značajne projekte Caritas donirao ultrazvučni aparat, ambulanto vozilo i vrijednu medicinsku opremu.

Histeroskop3

Zahvaljujući se za vrijednu donaciju narodu i Vladi Luksemburga, kao i zaposlenima u Caritasu, dr Zuhra Hadrović, direktorka Doma zdravlja, kazala je da će histeroskop i radio hirurški nož kompletirati medicinsku opremu potrebnu za prevenciju i rano otkrivanje promjena na materici, čime će se značajno unaprijediti zdravlje žena.

Histeroskop

Rukovodilac Centra za reproduktivno zdravlje, dr Svetlana Balać, rekla je će se pomoću donirane opreme od sada u tom centru moći sprovoditi dijagniostički postupci i procedure u vezi steriliteta i iregularnog krvarenja kod žena kao i otkrivanja premalignih i malignih promjena u endometrijumu uterusa. Istakla je da je zahvaljujući doniranoj opremi, u oblasti reproduktivnog zdravlja Dom zdravlja Berane postao najopremljenija zdravstvena ustanova tog tipa u Crnoj Gori i regionu.